Whisky #44: Benrinnes 1982 26YO The Bottlers 57.4%

ABV: 57.4%
Wiek:  26 lat
Cena: 800zł
Cask nr: 3229
D: 11.1982 B: 05.2009

Witajcie!
Wydaje mi się, czy dawno tu żadnej notki nie było? Tak, dobrze mi się wydaje 🙂 Nadrabiam czymś naprawdę dobrym.


Dziś mamy przedstawicielkę Speyside. Zapewne wielu z Was nie słyszało o destylarni Benrinnes. I nic dziwnego. Należąca obecnie do koncernu DIAGEO destylarnia zabutelkowała dotychczas tylko jeden oficjalny wypust z 1991r., czyli 15-letnią whisky z serii Flora i Fauna (chociaż przewinęła mi się jeszcze wersja 23-letnia z 1985r.). Benrinnes używany jest w blendach takicj jak JW, czy też J&B.

Za Benrinnes’a wzięli się porządnie głównie niezależni bottlerzy, którzy wypuścili dotychczas kilkadziesiąt wersji tej whisky.

I jeden z takich wypustów dzisiaj właśnie przy mnie – Benrinnes z 1982r. od The Bottlers. 26-letnia whisky z beczek refill sherry butt. Whisky o słusznej mocy ponad 57%, single cask o naturalnym kolorze i nie filtrowana na zimno.

Zdradzę jedynie, że kiedy dotarł do mnie sampel tej whisky posmakowałem dosłownie odrobinę i… przeczytajcie 😉


Moje odczucia:

OKO: mahoń, z rubinowymi refleksami.
NOS: odrobina lakierowych nut, przejrzałe czereśnie, wymoczone we własnym soku i to na słońcu, jeszcze takie ciepłe, gdy je smakujemy. Wiśniówka, ale prawdziwie domowa, od dziadka, który zna się na rzeczy i oferuje nam na przeziębienie swój najlepszy ‘wypust’. Whisky zdecydowanie musi odstać dobre 15-20 minut, wychodzi wtedy odrobina czekolady mlecznej, słodkie powidła, gładkie sherry, syrop z cukru trzcinowego.
JĘZYK: dębina wymoczona w świetnej jakości sherry, miesza się z ziołowymi przyprawami, lekko ostrymi. Przed finiszem odrobina podgniłego drewna, żeby zaraz przejść w fantastyczny wręcz finisz. Z wodą całość się wygładza i dodatkowo osładza.
FINISZ: owoce tropikalne! ziołowy, czereśniowy, długi, boski. Guma balonowa, niebieski Gatorade.

No wow. Ten posmak na języku po prostu zwala z nóg. Whisky typowo w charakterze wspaniałej sherry, ale z jakimi dodatkami! Whisky ge-nial-na, jednak z lepszych jakie piłem. Bierzcie się za klawiatury i karty kredytowe i kupujcie, bo tak szybko może odejść. Chce się ją pić i nie przestawać. Taka ona jest 🙂

OCENA: 94/100.

Ostatnie wpisy:

Jeden komentarz

  1. 26 lipca 2016
    Reply

    This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *