Whisky #72: GlenDronach 1996/2013 17YO 52.9%

ABV: 52.9%
Wiek:  17 latD.: 16.02.1996r.

B.: 08.2013r.

Beczka: Pedro Ximenez Sherry Puncheon

Butelek: 698

Cena: 500zł

GlenDronach
GlenDronach 1996/2013

Wpis w lekkim pośpiechu tworzony, bo ciągle czasu brak, a za kilkadziesiąt minut drugi półfinał LM, gdzie gra ‘moja’ Barcelona 🙂 Wpis szybki, ale degustowanie (wczoraj) było czasowo odpowiednio długie i dokładne, bo w kieliszku single caskowy GlenDronach starzony w jednych z moich ulubionych beczek, czyli tych po sherry Pedro Ximenez.

W butelce GlenDronacha otrzymujemy wszystko co najlepsze bez rozcieńczania, barwienia i z mocą beczki. Kolor bardzo zachęca do spożycia, także do dzieła.

GlenDronach
GlenDronach 1996/2013

 

GlenDronach
GlenDronach 1996/2013

Moje odczucia:

OKO: bursztynowo-rubinowa.

NOS: wszech rozlewająca się słodycz sherry, brak jakichkolwiek aromatów alkoholowych. Mamy tutaj dobrze wymoczoną przez lata w sherry dębinę, która idealnie współgra z całością. Gorzka czekolada, kawa z mlekiem. Po odstaniu chwili nasuwa mi się skojarzenie z niemiecką śmietanką w proszku do kawy, która robiła szał w Polsce ładnych 20 lat temu 😉 Jest też odrobinka lakierowych nut. Z wodą: kremowo-ciasteczkowa, waniliowy olejek do ciasta.

JĘZYK: klejące się wręcz i oleiste sherry, w głębi z posmakiem jagód, nienachalnej dębiny, suszonych owoców (śliwki, rodzynki). Jest też trochę korzennych przypraw (takich jak daje się do kompotu, czy tam zupy z suszu na Wigilię). Z wodą (która wcale wymagana tutaj nie jest, ja jednak lubię sprawdzić co się dzieje po jej dodaniu): większa ilość debowych nut, ale zarazem sherry podkręca się znacząco.

FINISZ: baaardzo długi, rozgrzewający, sherry, przechodzące w tytoń, a na samym koniuszku stające się łagodnym i słodkim kompotem.

Świetna whisky! Bez dwóch zdań. Porządny kop z sherry i dodatków świetnie do niej pasującyh, powodują że zapamiętuje się taką whisky na długo. Szczerze polecam, lecę na mecz, przy którym dokończę resztę sampla 😉

OCENA: 91-92/100.

GlenDronach
GlenDronach 1996/2013

 

Ostatnie wpisy:

Jeden komentarz

  1. 26 lipca 2016
    Reply

    This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *