Whisky #74: BenRiach 2004 10th Anniversary 46%

ABV: 46%
Wiek:  10 lat
D.: 2004r.
B.: 2014r.
Beczka: Bourbon Barrels
Butelek: 1106
Cena: 500zł

BenRiach
BenRiach 2004 10th Anniversary

 

10-letni BenRiach z 2004r., to uhonorowanie okresu jaki destylarnia spędziła pod pieczą nowych właścicieli, którzy nastali w październiku 2004r. Zalano cztery beczki po bourbonie i niestety po 10-ciu latach rozcieńczono destylat i uzyskano tym samym 1106 butelek, a więc jest to wypust dość mocno limitowany.
Whisky ta na szczęście nie jest filtrowana na zimno i prezentuje się w naturalnym kolorze.

 

BenRiach
BenRiach 2004 10th Anniversary

Moje odczucia:

OKO: miód akacjowy.
NOS: świeżo-gruszkowy, biała czekolada – a więc lekka sztuczność, bo takowa z czekoladą za wiele wspólnego nie ma. Nie zaraz po ścięciu, ale takie chwilę odleżałe drzewo, jednak nadal z wypływającymi zeń sokami. Okrągły, lekko śmietankowy dym gdzieś w tle. Po czasie whisky staje się kwiatowo-śmietankowa, wanilia.
JĘZYK: mniej gruszki, ale nadal wyczuwalna, więcej gorzkiej dębiny z żywicznym posmakiem. Jest niestety płasko i zbyt alkoholowo. Whisky na języku nudna, jak spot wyborczy kandydata na prezydenta. Co ciekawe miejscami wyczuwam kwaśnawy agrest 🙂
FINISZ: jest dymek, jest gorzkawo, dosyć długo i alkoholowo.

Jakimś wielkim danem BenRiacha nie jestem i nie znam nawet z zasłyszenia wyjątkowych whisky z tej destylarni. Niestety rocznicowy destylat nie powala. Zapach zwiastował, że może nie będzie wybitnie, ale przyjemnie, jednak w smaku whisky zbyt prosta i alkoholowa. Ocena podciągnięta za zapach i miejscami przyjemny finisz.

OCENA: 84/100.

BenRiach
BenRiach 2004 10th Anniversary

 

Ostatnie wpisy:

Jeden komentarz

  1. 26 lipca 2016
    Reply

    This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *