Whisky #98: Hakushu 12 43%

ABV: 43%
Wiek: 12 lat
Cena: 270zł
Dziś na mojej tapecie japońska whisky Hakushu w wersji dwunastoletniej. Dobry to czas na przetestowanie tejże konkretnej whisky, gdyż może szybko odejść, a dokładnie rzecz ujmując już odchodzi, gdyż zaprzestano produkcji Hakushu 12 na rzecz, jakby inaczej kolejnego w świecie whisky NASa. Niestety.
Hakushu należy do koncernu Suntory, a sama destylarnia jest młodziutka, bo powstała w 1973 roku.
Hakushu 12 otrzymało nagrodę od Master of Malt za… malta miesiąca w listopadzie 2014 roku 😉
Hakushu 12
Hakushu 12
Moje odczucia:
OKO: słomkowa, herbata z dużą ilością cytryny.
NOS: typowy, świeży destylat z Japoni. W zapachu od początku uderzają w nas dojrzałe cytryny, skórka pomarańczowa oraz sporo drzewnych nut. Do tego dochodzą zielone banany i niedojrzałe gruszki. Po krótki odstaniu w kieliszku aromat whisky uspokaja się jakby, wygładza się i robi się słodszy. Gdzieś w tle mamy odrobinę mandarynek.
JĘZYK: słodycz walczy z goryczką i gorzkimi smakami, sporo dębiny, skórka z cytryny, do tego ostre przyprawy, takie jak czarny pieprz. Whisky momentami delikatnie słonawa, a po którymś posmakowaniu na języku wyczuwalny lekki dymek, taki Bowmore’owy 😉
FINISZ: rozgrzewający, pieprzny, iskrzący, dębowy, delikatnie cytrusowy, średnio długi.
Hakushu 12
Hakushu 12
Hakushu 12 to whisky absolutnie nieskomplikowana i absolutnie dla fanów tego typu japońskich wypustów. Zdecydowanie więcej dzieje się w zapachu, niż w smaku. Choć powiedzieć, że dzieje się dużo, to powiedzieć za dużo 😉 Świeża, ze sporym wpływem dębowych beczek i z rozgrzewającym pieprzem.
OCENA: 82/100.
Hakushu 12
Hakushu 12

Ostatnie wpisy:

Jeden komentarz

  1. 26 lipca 2016
    Reply

    This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *