Whisky #100: Glenfarclas 1966 41YO Daily Dram 46.1%

ABV: 46.1%
Wiek: 41 lat
D.: 1966 r.
B.: 2007 r.
Beczka: Bourbon
Ilość butelek: 130
Cena: A ile dasz?
Glenfarclas 1966 Daily Dram
Glenfarclas 1966 Daily Dram
Witajcie!
Jest i ona, butelka nr 100 na blogu! ‘Chwilę’ zajęło dojechanie do takiej liczby, ale to nie zawody, rzecz jasna. A i każda opisana przeze mnie butelka, to była fantastyczna i nowa podróż w nieznane. Niektóre podróże były krótkie i nudne, inne natomiast pamiętam do dziś. I o to w tym przecież chodzi, o różnorodność i zaskoczenie. Przy kolejnej setce życzę sobie i Wam tego samego – czyli dobrej zabawy przy każdej kolejnej whisky 🙂
Na co padł wybór dzisiaj?
Padło na 41-letniego Glenfarclasa 1966, a właściwie powinienem napisać Lancer’s Flag, gdyż jest to pozycja od niezależnych firm (seria Daily Dram z której pochodzi opisywany Glenfarclas, to twór belgijskiego The Nectar oraz  importera z Holandii Bresser & Timmer). Glenfarclas u niezależnych bottlerów to strasznie rzadka rzecz i jeśli już wychodzi spod obcych rąk, to nie pod swoją oryginalną nazwą (np. Douglas Laing wypuszcza Glenfarclasa pod nazwą Speyside’s Finest).
Glenfarclas 1966 z serii Daily Dram to whisky, która 41 lat przeleżała w beczkach po bourbonie. Zabutelkowano jedynie 130 butelek w mocy beczki oraz bez żadnych chemicznych zabiegów.
Glenfarclas 1966 Daily Dram
Glenfarclas 1966 Daily Dram
Glenfarclas 1966 Daily Dram
Glenfarclas 1966 Daily Dram

 

Moje odczucia:
OKO: ciemny syrop brzoskwiniowy.
NOS: zarazem lekka i świeża, ale wyczuwalne jest to, że jest to whisky aż lepka. Od razu czuć świeżo ścięte drzewo i sączącą się z niego obficie żywicę. Mamy tu sałatkę ze świeżych owoców – melony, jabłka, arbuzy, mango. Sporo miodu, przyprawionego świeżo skoszoną trawą. Słodyczy tej whisky nadaje syrop z brązowego cukru wymieszany z syropem klonowym. Kolejnym słodyczem są cukierki owocowe oraz biszkopt mocno nasączony waniliowym olejkiem.
JĘZYK: feria smaków, tj. dębina, jabłka, trawa cytrynowa, imbir, biały pieprz. Pomiędzy te główne smaki wpycha się łagodna i słodka wanilia, a dla przeciwwagi są tu też gorzkie ścinki dębowe. Gdzieniegdzie delikatnie iskrzą nuty alkoholowe, ale nie psujące całokształtu.
FINISZ: dębina kontynuuje swoje podboje, a nowością w smaku jest przyjemny tytoniowy dym, który delikatnie wkrada się tu i ówdzie. Mamy też gorzką skórkę cytrusów i delikatnie iskrzący i piekący imbir. Finisz wręcz się niekończący, a najdłuższy posmak ma tutaj wspomniany dym tytoniowy. Wyjątkowy smaczny dym tytoniowy.
OCENA: 89/100.
Whisky świetnie pachnąca, cały przekrój aromatów słodkich, świeżych, dębowych. W smaku również powtórzenie tego co na nosie, plus naprawdę genialny i niekończący się finisz z tym tytoniowym smaczkiem. Bardzo dobra whisky, ale spodziewałem się jeszcze ciut więcej 😉 Przebieg robi swoje 🙂
Glenfarclas 1966 Daily Dram
Glenfarclas 1966 Daily Dram
Glenfarclas 1966 Daily Dram
Glenfarclas 1966 Daily Dram

Ostatnie wpisy:

Jeden komentarz

  1. 26 lipca 2016
    Reply

    This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *