Whisky #118: Jameson Irish Whiskey 40%

ABV: 40%
Wiek: NAS
Cena: ~60zł

Jameson Irish Whiskey
Jameson Irish Whiskey

Dzisiaj wpis z okazji zielonego narodowego święta Irlandii, a mianowicie Dnia Św. Patryka. Święto to, jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najliczniej obchodzonych na całym świecie. Św. Patryk to chyb jeden z najbardziej rozpoznawalnych i znanych świętych 🙂 W samej Irlandii w dniu 17 marca cały kraj zalewa zielona fala świętujących, którzy mają wtedy dzień wolny od pracy, popijają niezliczone ilości whiskey (oczywiście irlandzkiej) oraz ich dobra narodowego, czyli piwa Guinness. Świętowanie rozciąga się rzecz jasna na kilka dni, podczas których prym wiodą parady organizowane w dużych miastach, śpiew, tańce, no i dobra zabawa. Czyli to z czego słyną sympatyczni Irlandczycy.
Chcąc chociaż minimalnie uczcić święto narodowe Irlandczyków, zapraszam Was dzisiaj, na najbardziej znaną i rozpoznawalną whiskey irlandzką, jaką jest Jameson. Będzie to Jameson w najbardziej podstawowej i najczęściej kupowanej wersji – Tripple Distilled Irish Whiskey. Może ciężko w to uwierzyć, ale najlepiej sprzedająca się irlandzka whiskey powstała dopiero w drugiej połowie XXw., tj. w 1968r. Jameson tworzony jest z jednej części pure pot still (to rodzaj whisky produkowany tylko w Irlandii i w odróżnieniu od szkockich maltów, gdzie mamy 100% słodowanego jęczmienia, pure pot still to mieszanka tego słodowanego i niesłodowanego) oraz jednej grain whisky (whisky zbożowa).

Jameson Irish Whiskey
Jameson Irish Whiskey

Moje odczucia:
OKO: złota.
NOS: sporo zielonych, trawiastych, zbożowych nut, które idą łeb w łeb z tymi niestety alkoholowymi. Jest płasko, ale żadnej głębi się tu nie spodziewałem 🙂 Jameson nie za wiele chce oddać, aby poczuć ją dobrze na nosie. Mocno wyczuwalne whisky zbożowa. Lekka słodycz pojawia się po jakiejś chwili, ale jest totalnie nieśmiała i mocno rozwodniona.
JĘZYK: cierpkość, dębina, to tak z początku, po sekundzie maślane nuty, a jeszcze po chwili, ubijający wszystko alkohol, jakby nieco kwaśny, pieprzny posmak i niestety pustawo. Iskrząca. Z wodą whiskey nieco się osładza i łagodnieje – po prostu mniejsze ABV.
FINISZ: alkoholowo-maślany, mało wyraźny, krótki.
No cóż, irlandzki podstawowy blend, to whiskey raczej do picia na lodzie, z dodatkiem wody, gdzieś na jakiejś imprezie, gdzie chęć bliższego i dokładniejszego poznania Jamesona przyćmiewają inne bodźce 😉
OCENA: 73/100.

Jameson Irish Whiskey
Jameson Irish Whiskey

Zobacz również inne rodzaje whisky dostępne online w sklepie Alkohol-online.pl

Ostatnie wpisy:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

41 − 34 =