Whisky #75: Lagavulin 12YO 2012 56.1%

ABV: 56.1%
Wiek:  12 lat
B.: 2012r.
Beczka: Refill American Oak
Butelek: 31656
Cena: 400zł

Koniec ciężkiego tygodnia. Za oknem dzień kieruje się ku zachodowi słońca. Warunki więc idealne do skosztowania dobrej whisky. Jako, że jestem mini-fanem Lagavulina z wielką ochotą i przyjemnością zabrałem się za dzisiejszą whisky.

Lagavulin 12
Lagavulin 12

Jest to Lagavulin w wersji 12-letniej. Takowa wypuszczana jest przez destylarnią co roku. Moja została zabutelkowana w 2012r. Każdy z 12-letnich wypustów wypuszczany jest z mocą beczki, co dodaje tej whisky plusów przed samym jej spróbowaniem.

Lagavulin 12
Lagavulin 12

Moje odczucia:

OKO: słomkowa.
NOS: benzyna, jodyna, whisky iskrząca świeżością w nozdrzach. Po pewnym czasie benzyna przemienia się w ropę, która wręcz sączy się ze starych, namoczonych w niej lin. Słona bryza morska. Choć wyżej wymienione aromaty zdają się być bardzo ciężkie, to sama whisky taka nie jest. Dodatkowo to wrażenie podbijają aromaty dające o sobie znać gdzieś tam z tyłu – pomarańcze i cytryny. W ogóle to whisky jest bardzo lotna. Cały mój salon wypełnił się Lagavulinem. Z wodą: bardziej miękka, biszkoptowa, do tego dym z ogniska.
JĘZYK: pierwszy łyk i od razu mamy uderzenie w twarz z trzech stron – słodkiej, słonej i dymnej. Świetna rzecz!. Whisky początkowo wydała mi się za słodka, ale potem ten element idealnie wpasowuje się w tą whisky, współgrając ze słonym smakiem soli morskiej. Biały pieprz i dym rządzą w dalszej części. Opary benzyny, w których wytarzane są por i seler. Tak, wiem, to dziwne skojarzenie 🙂 Z wodą: whisky ugładza się, staje się lekko cukierkowa, mamy także doprawiającą całość gorzkawą skórkę z cytryny.
FINISZ: bardzo długi, dymno-słony.

Bardzo przyjemny Lagavulin. Bardziej zwiewny i dosłodzony niż podstawowa wersja 16-letnia. Idealny do popijania przy każdej nadarzającej się okazji 😉

OCENA: 90/100

Lagavulin 12
Lagavulin 12

 

Ostatnie wpisy:

3 komentarze

  • K@mil
   31 lipca 2015
   Reply

   Dziękuję 😉

 1. 26 lipca 2016
  Reply

  This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *