Whisky #79: Tobermory 1972 32YO Red Label 49.5%

ABV: 49.5%
Wiek:  32 lata
D.: 1972 r.
B.: 17.05.2005 r.
Beczka: Oloroso Sherry Cask Finish
Butelek: 1710
Cena: 2200zł
Tobermory 1972
Tobermory 1972 32YO Redl Label

Nareszcie! Po tygodniach totalnej posuchy w popijaniu whisky w końcu zdrowie pozwoliło na zdegustowanie czegoś wyjątkowego. A tą whisky jest dzisiaj  32-letniaTobermory 1972. Jest to jedna z czterech whisky tworzących serię, w której oprócz dzisiejszej Redl Label mamy także butelki z etykietami czarną, brązową i zieloną. Wszystkie finiszowane były w beczkach po Oloroso Sherry.

To i tak wielki przywilej móc skosztować chociaż jedną z tych czterech unikatowych już teraz whisky, ponieważ wszystkich razem wypuszczono nieco ponad 4400 butelek.

Tobermory 1972
Tobermory 1972 32YO Redl Label

OKO: miedziano-rubinowa.
NOS: wiśnie z kompotu, czereśnie, kompot śliwkowy. Whisky jest aż gęsta i lepka w zapachu. Landrynki i lukier w Wielkanocnego mazurka, odrobina cukierków Irysów i anyżu, czekoladki z bombonierki, jest też lakier i skórzane aromaty, a wszystko oblane śmietankowym budyniem. Z wodą: letnia zupa owocowa, taka zagęszczana śmietaną (o wiele słodsze czereśnie i wiśnie), galaretka truskawkowa, czekolada z mlecznej przeszła w delikatnie deserową.
JĘZYK: ciemne, jagodowe owoce, wymieszane z tytoniowym dymem. Sherry siłuje się na rękę z popielniczką wypełnioną pozostałościami po wypalonych cygarach. Gdzieś zza tego wszystkiego wychyla się mleczna czekolada, ale i gorzkie pestki wiśni. Do tego cały czas czuć suszone owoce. A co ciekawe momentami wyczuwalna jest agrestowa kwaśność.
FINISZ: bardzo długi, wręcz się niekończący, tytoniowy z owocowym posmakiem.

Takie powroty do whisky, to ja mogę co tydzień zaliczać. Tobermory Red Label to świetna whisky! Trafiło się kilka lepszych, ale jest to najwyższa liga jeśli idzie o destylaty z beczek po sherry. Z całą świadomością i pewnością polecam, jeśli uda Wam się dostać gdzieś choćby sampla.

OCENA: 92/100.

Tobermory 1972
Tobermory 1972 32YO Redl Label

Ostatnie wpisy:

5 komentarzy

  1. Michał
    26 sierpnia 2015
    Reply

    Witam tak się cały czas zastanawiam, czytam twoje opisy i np. W nosie oraz języku czujesz pełno owoców np. 4-5 a w finiszu napiszesz tylko owocowy?? Coś tu jest nie tak

    • K@mil
      26 sierpnia 2015
      Reply

      Ale co może być nie tak? 🙂 Owocowy, czyli w tym przypadku przeciwny do ciężkiego tytoniowego, czyli słodki, lekki, akurat tutaj kontynuowany z języka. Pozdrawiam.

  2. Michał
    26 sierpnia 2015
    Reply

    Witam, oczywiście jest finisz owocowy, tylko jakie owoco wyczuwasz?? Po prostu ciekawi mnie to iż tyle wyczowasz w nosie i na języku a finisz dość mało rozbudowany

    • K@mil
      26 sierpnia 2015
      Reply

      Obiecuję poprawę w tej kwestii 😉

  3. Michał
    26 sierpnia 2015
    Reply

    Ok, czekam, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 8