Whisky #30: Yamazaki 10YO 40%

ABV: 40%
Wiek:  10 lat
Cena: ~230zł

Witajcie.

Dziś przed Wami moi Drodzy kolejny japoński wypust. 10-letnia Yamazaki, to już niestety historia. Zgodnie z obecnymi trendami zaprzestano butelkowania tej wersji zastępując ją wersją NAS. Nie miałem okazji jej jeszcze spróbować, więc na razie się nie wypowiadam i nie wieszam psów na tym pomyśle. Jednak wolę mieć określony czas starzenia destylatu i wiedzieć czego się spodziewać.

Yamazaki ta ma niestety ‘urzędową’ moc 40%, jest filtrowana na zimno, ale kolor ma naturalny.
Mały minusem jest również brak klasycznego korka do butelki, który zastąpiono po prostu zakrętką.


Yamazaki 10
Yamazaki 10

Moje odczucia:

OKO: ciut ciemniejszy od słomkowego.
NOS: bardzo lotna, przyjemne owocowe uderzenie – wiśnie, czereśnie. Likier miesza się z wanilią. Do tego wszystkiego przyjemny jabłkowy posmak, ale nie wybijający się na pierwszy plan, wszystko gra ze sobą bardzo dobrze.
JĘZYK: rodzynki, nuty drzewne, lekka gorzkość czekolady, trawa cytrynowa, pieprzność przypraw. Smak z lekko słodkiego, przechodzi w taki tępy drzewny. Ale jest to bardzo fajnie podane.
FINISZ: bardzo przyjemny, szkoda, że nie trwa ciut dłużej. Wyczuwalne zielone jabłka na samym końcu – papierówki. Delikatnie pieprzny.


Yamazaki 10
Yamazaki 10

Yamazaki 10YO, to whisky bardzo porządna. Jako podstawka robi robotę i nie ma się czego wstydzić. Jest piękną odpowiedzią i przyjemną odmianą dla szkockich maltów i może z nimi śmiało konkurować w kategorii daily dram. Yamazaki poleca się na smutne, zimne i ponure jesienne wieczory.
A że jesień zaatakowała paskudnie – do szkła! 🙂

OCENA: 84/100


Yamazaki 10
Yamazaki 10

 

Ostatnie wpisy:

Jeden komentarz

  1. 26 lipca 2016
    Reply

    This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *