ABV: 43%
Wiek: 15 lat
Cena: ~160zł
Cena: ~160zł
Dzisiaj whisky z destylarni, z której kilka sampli zalega mi gdzieś w czeluściach moich półek, ale nie miałem ich jeszcze okazji spróbować. Będzie to Dalwhinnie w wersji 15-letniej. Destylarnia zbyt bogatego portfolio nie posiada. Piętnastoletni wypust to ich jedyna podstawka i tak naprawdę jedyna whisky w miarę łatwo dostępna w sklepach. Poza piętnastką, wypuszczone zostały jeszcze dwie whisky spod skrzydeł Dalwhinnie, a mianowicie wersja 29-cio i 36-letnia. Nie widziałem ich na oczy przyznam szczerze 🙂
Sama destylarnia położona jest w zachodnim Highlands i jest sąsiadką m.in. Aberfeldy i Edradour. Założono ją w 1897 r. i jak łatwo można się domyślić jest własnością DIAGEO. Koncern wypuścił swego czasu serię Classic Malts, w skład której wchodziło Dalwhinnie. Były tam jeszcze destylaty z Cragganmore, Glenkinche, Lagavulin, Oban oraz Taliskera.
Szczerze powiem, to nie wiem czego się spodziewać, bo niektórzy są lekkimi fanami Dalwhinnie 15, inni oceniają ją surowiej, opisując jako słaby wypust. Zobaczymy.
Moje odczucia:
OKO: jasny miód lipowy.
NOS: słodko-świeża, niedojrzałe jabłka, syrop klonowy, pestki brzoskwini, dębina, nuty świeżo ściętego drzewa, lekko żywiczne, łąka z kwiatami walczy z gorzkim zapachem dochodzącym z tartaku. Odrobina skórki pomarańczowej i świeżutkie mandarynki. Po czasie dochodzą leciutko kremowe zapachy.
JĘZYK: na samym początku okrągła, lepka i słodka. Jest to wrażenie dosłownie sekundowe – miód, słód, brązowy cukier, jabłka z zapachu mniej wyczuwalne i na pewno bardziej dojrzałe..Po słodkich atrakcjach mamy dębową beczkę, pieprz i inne rozgrzewające przyprawy i rozgrzewający alkohol. Oprócz tego dość dziwne iskrzące uczucie w buzi (był kiedyś taki strzelający w ustach proszek, czy też guma do żucia).
FINISZ: rozgrzewający, dosł nikły, nadal lekkie iskrzenie, nie za długi. Na samym końcu posmak białego, przetrzymanego za długo w ustach chleba.
Dalwhinnie to whisky nie za bardzo skomplikowana, z przebłyskami przyjemnych slodko-owocowych aromatów i smaków. Jednak te milsze akcenty są skonfrontowane z dosyć zdecydowanymi pieprzno-gorzkimi. Jak na 15 lat w beczce, to mogło by być zdecydowanie lepiej..
OCENA: 82/100.
This website is amazing. I will tell about it to my friends and anybody that could be interested in this subject. Great work guys!