Whisky #132: Glen Garioch 1971 TWE 43.9%

ABV: 43.9%
Wiek: 40 lat
D.: 1971 r.
B.: 07.2011 r.
Beczka: North American Oak Cask
Nr beczki: 2038
Ilość butelek: 194
Cena: ~3800zł

Glen Garioch to jedna z niewielu obecnie pracujących szkockich destylarni, która powstała jeszcze w XVIII wieku, a dokładnie w 1797 roku. Położona jest na wschodzie Highlands, a za sąsiadów ma Glendronacha, czy też Ardmore. Pierwszy oficjalny single malt jako taki opuścił gorzelnię dopiero w 1972 roku. Wcześniej cała produkcja przeznaczana była do zestawiania blendów takich jak Bell’s,  Vat 69, czy też Grant’s.
Dzisiejsza Glen Garioch 1971, to whisky pochodząca z serii wypuszczonej specjalnie na Whisky Show 2011.

Glen Garioch 1971
Glen Garioch 1971

Moje odczucia:
OKO: jasno-złota.
NOS: głęboki, oleisty, słodki, pełny i okrągły aromat – to w butelce. Po nalaniu do kieliszka bardzo kremowa (creme brulee), gładka, przyjemna, zero alkoholu. Z początku ‘zielona’ – trawy, świeże gałęzie z lekkim dymkiem. Po odstaniu chwili whisky staje się śmietankowa, ma się ochotę zanurzyć w niej dużą łyżkę i jeść ją, tak jak śmietankowo-waniliowe gęste surowe jeszcze ciasto na biszkopt, które to mama za dzieciaka ucierała w dużej misce. Niebywale gładka, mleczne cukierki, śmietankowy karmel, a zza rogu lekko atakuje benzynowy podmuch. Z wodą: pełniejsza słodycz, więcej mineralnych nut.
JĘZYK: uuu, w smaku zupełnie co innego niż w zapachu. Zielone owoce, trawiaste i świeże smaki, a całość skąpana w dymie i popiele. Dym delikatny, a popiół niczym drogi szafran jedynie pięknie doprawia całość. Whisky w smaku już nie jest tak okrągła, ale obywa się bez zbytnio ostrych akcentów. Te lekko odchylone od gładkiej normy, to delikatnie ściągająca dębina, która jednak pasuje tutaj idealnie.
FINISZ: niekończący się, ognisko, popiół, dębina, benzyna – wszystko w postaci harmonicznych przebiegów, w których to co chwilę zmieniają się amplitudy dominujących smaków.

Glen Garioch 1971
Glen Garioch 1971

Glen Garioch 1971, to bardzo dobra whisky. Nietuzinkowa, z niebanalnym zapachem, który chce się jeść jak najlepszy z możliwych deser. Smak w porównaniu do aromatów zaskakuje zupełnie innym profilem, co powoduje, że whisky jest bardzo ciekawa i daje wiele przyjemności z obcowania z nią.
OCENA: 90/100.

Glen Garioch 1971
Glen Garioch 1971

Ostatnie wpisy:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *