Whisky #152: OlD Pulteney 1970 GM

ABV: 56%
Wiek: 18
D.: 1970
B.: 1988
Cena: 1500 Euro

Old Pulteney 1970 GM
Old Pulteney 1970 GM

Pierwszy dzień deszczowej majówki i postanowiłem zajrzeć do czeluści mojej szafy z samplami i lekko się przeraziłem ile mam sampli z samego MWCPL. Po losowaniu z kilku starszych edycji whisky, wypadło na Old Pulteney 1970 od Gordon&MacPhail. W sumie się ucieszyłem, bo dawne żadnej OP nie piłem, a te które piłem nie były najgorsze.

Szersze info nt. GM a także Sestane Import, dla którego to whisky ta została zabutelkowana znajdziecie na naszej klubowej stronie MWCPL.

Old Pulteney 1970 GM
Old Pulteney 1970 GM

Moje odczucia:

OKO: jasno złota

NOS: cytrusowa słodycz aż wylewa się z kieliszka, sporo ziół – mięta, rozmaryn, odrobina jałowca, whisky nieco żywiczna, tak jakby wąchać sosnowe igliwie, skórka z cytryny i z limonki, sok z limonki, zielone grejpfruty, dziwne odczucie, whisky jakby była ciepła w zapachu, ciężko to wyjaśnić słowami 🙂 jest nieco nut miodowych i biszkoptowych, bryza morska. Po czasie przypalony słony karmel. Z wodą: ojjj mógłbym się w tym kąpać, delikatna, słodka, przyjemnie owocowa, gładka, wychodzi taka wanilia, że ciary mam, nie pamiętam kiedy wąchałem whisky tak waniliową! Mistrz.

JĘZYK: uderza miodowa słodycz, whisky nieco woskowa, przyjemnie rozgrzewająca, absolutnie przykryty alkohol, a to przecież 56% – mistrzostwo. Momentami nieco gorzkawa, co tonuje ogólnie słodki obraz. Whisky tylko ‘przyprawiona’ dębiną, wszystko w tej kwestii idealnie wyważone. Szczypta białego pieprzu. Z wodą: whisky jeszcze bardziej jaśnieje, zioła stają się delikatniejsze, ale nadal jest bardzo przyjemnie.

FINISZ: rozgrzewający, długi, waniliowo-dębowy, delikatnie ziołowy.

Old Pulteney 1970 GM
Old Pulteney 1970 GM

Old Pulteney 1970 to whisky do wąchania. Absolutnie nie ma żadnej skazy podczas jej smakowania, ale zdecydowanie więcej dzieje się na nosie. Jest tak przyjemnie, że ciężko się oderwać od kieliszka. Whisky niczym nie zmącona. Nie jest to geniusz meandrów i domysłów smakowo zapachowych, ale wystarczająco sporo się dzieje, abym mógł posiadać tę butelkę i bez skrępowania wąchać i smakować ją kieliszek po kieliszku.

OCENA: 91/100

Whiskybase.

Ostatnie wpisy:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

31 + = 38